Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2021

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2021 – inspiracje z Thermomixa.

Nowy Rok to najczęściej czas zmian, postanowień, podejmowania nowych wyzwań i ogrom możliwości.

Chcemy się odchudzać, lub jeść zdrowiej, obiecujemy sobie większą aktywność fizyczną, chcemy bardziej zadbać o siebie i swoje potrzeby.

Jedną z tych zmian bez trudu zrealizujesz korzystając z urządzenia Thermomix – przygotujesz zdrowe, pełnowartościowe posiłki, szybko sprawdzisz ich wartość kaloryczną. Możesz również dzięki aplikacji cookidoo nauczyć się planowania posiłków, robienia listy zakupów a co za tym idzie nie marnowania żywności.

Sprawę ułatwić może korzystanie z zalecanego przez specjalistów sposobu odżywiania zilustrowanego w Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Piramida w swojej podstawie zawiera aktywności oraz żywność, która jest podstawą zdrowego stylu życia i warto zwiększać ich udział na swoim talerzu. Czym wyższy szczebel piramidy – tym zalecana ilość żywności jest mniejsza.

Warto pamiętać, że dla poszczególnych grup wiekowych poszczególne poziomy nieco się różnią. Skupię się tu jednak na omówieniu tej najpopularniejszej – dla osób dorosłych (zdrowych).

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej 2021

Aktywność fizyczna

U podstawy piramidy znajduje się aktywność fizyczna – na którą, według specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie, powinniśmy przeznaczać 30-45 minut dziennie. Nie oznacza to, na szczęście, tylko stricte wysiłku realizowanego na siłowniach czy zajęciach grupowych, ważna jest również aktywność typu – spacer, nordic walking czy wchodzenie po schodach.

Warzywa i owoce

Rekomendowane jest spożycie 4-5 posiłków w regularnych odstępach czasu, a podstawą diety są warzywa i owoce – powinny one stanowić aż połowę tego co jemy. Istotne są też proporcje, bo 3/4 powinny stanowić warzywa, mniej zaś owoce.

Cookidoo przychodzi nam tutaj z pomocą oferując bogatą bazę przepisów zawierających warzywa jak i owoce.

Szczególnej uwadze polecam tu sałatki oraz smoothie.

Produkty zbożowe

Kolejny szczebel piramidy to produkty zbożowe, spośród których rekomenduje się spożywanie produktów pełnoziarnistych. Jednym z najpopularniejszych produktów zbożowych w naszym kraju jest pieczywo, na cookidoo znajdziecie wiele inspiracji dotyczących wypieku chleba, dodatkowo większość z nich można zastępować mąką pełnoziarnistą lub mąką przygotowaną przez siebie poprzez zmielenie ziaren. Produktem zbożowym są też oczywiście wszelkiego rodzaju makarony, ryże i kasze.

Nabiał

Kolejne miejsce na szczeblach piramidy zajmuje nabiał – a więc wszelkiego rodzaju mleka, które można też zastąpić innym produktem mlecznym, takim jak jogurty naturalne, kefiry. Z urządzeniem Thermomix bez trudu przygotujemy swój jogurt, ser czy shake mleczny.

Mięso, ryby, rośliny strączkowe i jaja

Na przedostatnim miejscu znajduje się mięso (którego jemy zdecydowanie zbyt dużo), a także ryby, rośliny strączkowe takie jak na przykład soczewica czy ciecierzyca i jajka. Powinniśmy starać się jeść jak najmniej mięsa czerwonego, dużo zdrowszą opcją okazuje się być drób.

Tłuszcze

Ostatnią pozycję zajmują tłuszcze. Warto zwracać uwagę by były to produkty zawierające kwasy tłuszczowe nienasycone, oraz jak najmniej produktów odzwierzęcych. Starajmy się zastępować je produktami roślinnymi. W kategorii tłuszcze znalazły się również orzechy. Należy jednak pamiętać, że mimo, że są zdrowe – są jednocześnie bardzo kaloryczne – nie powinniśmy więc zjadać ich więcej niż 8–10 sztuk dziennie. U mnie najczęściej lądują w owsiance na śniadanie.

O czym jeszcze warto pamiętać

Oczywiście warto pamiętać również o codziennym piciu wody, herbat i włączeniu do dań większej ilości ziół, a także ograniczaniu spożycia cukrów (słodyczy) oraz zmniejszeniu ilości spożywanej soli.

Piramida żywieniowa nie jest żadną specjalistyczną dietą, ale trzymanie się tych zaleceń z pewnością przyniesie korzyści każdemu człowiekowi. Określa ona pewien model żywienia, dzięki któremu zapewnimy sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów, a także zmniejszymy ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Zatem Thermomixy i cookidoo w dłoń i do dzieła!

Ja zamierzam w tym roku zrealizować postulat o zdrowszych nawykach żywieniowych i jestem pewna, że od czasu do czasu rzut okiem na zdjęcie z piramidą mi w tym pomoże.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień