Potrawy wielkanocne z Thermomixa

Wielkanoc Thermomix

Potrawy wielkanocne z Thermomixa

Gdy okna już pomyte, a kurze powycierane można zacząć zabierać się za najprzyjemniejszą część przygotowań świątecznych – ozdabianie domu, farbowanie jajek, przygotowywanie koszyczka i oczywiście – potrawy wielkanocne z Thermomixa:)

Zazwyczaj święta wielkanocne spędzamy w Małopolsce gdzie jedną z tradycyjnych wielkanocnych potraw jest Chrzanówka – zupa na bazie serwatki, z chrzanem i dużą ilością mięsa. W tym roku zostajemy w domu więc czas najwyższy aby wziąć się za planowanie menu świątecznego.

Wielkanoc z Thermomixem
Wielkanoc

Menu na Wielki Piątek

A plany na menu rozpocznę tak naprawdę od Wielkiego Piątku – według tradycji kultywowanej w naszej rodzinie nie je się u nas mięsa aż do niedzielnego śniadania wielkanocnego. W piątek więc zamierzam upiec pasztet roślinny, w związku z Waszymi licznymi poleceniami będzie to tym razem pasztet z pieczarek. Zastanawiam się też nad bułeczkami, które już robiłam w ubiegłym roku – Bułeczki wielkanocne zajączki – to fajne maślane pieczywo a jednocześnie piękna dekoracja stołu.

Dania przygotowywane w Wielką Sobotę

W sobotę zawsze farbujemy jajka, często gotujemy białe jajka w garnku z wodą wypełnioną łupinami cebuli – przepis z zastosowaniem cebuli dostępny jest też na cookidoo, dodatkowo znalazły się tam sposoby farbowania jajek kapustą czerwoną na niebiesko i kurkumą na żółto. Później aby ładnie lśniły natłuszczamy część z nich olejem, pozostałe jajka zostawiam do ozdoby dzieciom według ich inwencji twórczej:)

Od soboty też zaczynam pieczenie ciasta, jako że przeważnie święta spędzamy u rodziny jest to zazwyczaj jedno ciasto. W tym roku wybór padł na Szarlotkę z jabłek i gruszek na orzechowym spodzie z delikatną bezą – brzmi pysznie i już nie mogę się jej doczekać.

Thermomix Wielkanoc

Menu z Wielkanocy i Poniedziałku Wielkanocnego

Śniadanie wielkanocne to u nas oczywiście jajka, ale też domowe szynki i pasztety. Na pewno będzie to mój pasztet z pieczarek ale dodatkowo zamierzam zrobić w tym roku pasztet wielkanocny z cookidoo. Na stole nie może też zabraknąć domowej szynki sous -vide, która w zasadzie przygotowuje się sama. Robię ją co roku zarówno na święta Bożego Narodzenia jak i wielkanocne. Będzie też na pewno chleb z naszej domowej piekarni – rudnicki lub Pani Sławki.

Jak święta to musi być u nas sałatka jarzynowa, od lat robię ją już tylko z Thermomixa – jajka gotuję w TM, majonez do niej też przygotowuję sama, robienie tej sałatki nie zajmuje więcej niż 50 minut, wliczając w to już gotowanie jajek.

Ciekawą propozycją i równocześnie ozdobą stołu będą w tym roku portugalskie zielone jajka – jajka na twardo z pietruszkowym farszem panierowane i opiekane w głębokim tłuszczu.

Na obiad w tym roku w wielkanocny poniedziałek zamierzam podać Gratin z dorsza ze szpinakiem – gratin ziemniaczany uwielbiamy, ciekawa więc jestem takiego nieco innego połączenia. Użyję świeżego dorsza, oryginalnie w tym przepisie korzysta się z solonego suszonego dorsza, ale jest problem z jego dostępnością w Polsce.

Waszej szczególnej uwadze polecam żurek wielkanocny z Cookidoo oraz Kiełbasę wieprzową na Varomie – oba dania są niezwykle dobrze przyprawione, pachnące i esencjonalne.

Te święta zapowiadają się przepysznie – a jakie są Wasze smaki? Macie już swoje plany na menu wielkanocne?

Chętnie się dowiem jakie potrawy tradycyjne goszczą na Waszych stołach.

Thermomix Wielkanoc

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0 udostępnień