Jak czyścić urządzenie Thermomix?

czyszczenie thermomixa

Jak czyścić urządzenie Thermomix?

Jak czyścić Thermomix? Czyszczenie maszyny jest często największą irytacją każdego właściciela Thermomixa i całkowicie ich rozumiem. Czyszczenie Thermomixa nie jest jednak trudne! Poniżej można znaleźć dokładną instrukcję i wiele przydatnych wskazówek.

Jak czyścić Thermomix? To pytanie z pewnością spedza sen z powiek wielu posiadaczom tego urządzenia. W końcu ma ono wiele części, są szczeliny, w których żywność może utknąć, mogą osadzać się okruszki lub resztki sypkich substancji, jak np. mąka, na ramionach zamykających urządzenie. Zatem czyszczenie Thermomixa może wydawać się skomplikowane. Postanowiłam napisać ten post zawierający najważniejsze wskazówki dotyczące czyszczenia urządzenia Thermomix przy minimalnym wysiłku i, co najważniejsze, bez obcinania palców przy czyszczeniu noży!

Czyszczenie Thermomix – mycie wstępne Tm6

Mycie wstępne w TM6 jest ogromnym ułatwieniem przy czyszczeniu Thermomixa. Po najnowszej aktualizacji zostało ono podzielone na cztery części dotyczące najpopularniejszych zabrudzeń: po cieście, uniwersalne, po tłuszczu i karmelu oraz po przypaleniu, aby ułatwić sobie życie i rozpuścić nawet najtrudniejsze do usunięcia składniki, takie jak zastygnięty karmel. Wystarczy nalać ok. 1 l wody (tyle, aby zakryć ostrza noży) i płyn do mycia naczyń lub ocet (wystarczy parę kropli ) i uruchomić pokrętłem odpowiedni program.

Kolejny sposób wykorzystuję, gdy widzę, że na nożach zostało jeszcze sporo resztek – po wyskrobaniu zawartości Thermomixa kopystką włączam maszynę na kilka sekund na prędkość 4. Powoduje to usunięcie wszystkich resztek z ostrzy i motylka (jeśli był używany). Następnie można ponownie zebrać pozostałości ze ścianek – będziesz zaskoczony pozostałą ilością!

Możesz też po wyskrobaniu miski kopystką nalać na dno miski tyle wody, aby przykryła ostrza. Następnie kilkakrotnie użyj funkcji „turbo” lub włącz ustawienia na 5 sekund / obr.10. Spowoduje to usunięcie wszelkich pozostałości w misce i znacznie ułatwi czyszczenie Thermomixa. Jest to metoda idealna dla urządzeń TM5 i starszych.

Jak czyścić urządzenie Thermomix? Co oprócz czyszczenia wstępnego?

Aby prawidłowo wyczyścić Thermomix, możesz całkowicie rozłożyć go na czynniki pierwsze, tzn. rozkręcić podstawę, aby wyjąć noże. Wszystkie elementy można umyć w zlewie lub w zmywarce.

Jeśli potrzebujesz na szybko umyć urządzenie, wszystko, czego potrzebuje Twój Thermomix, to ciepła woda i niewielka ilość płynu do mycia naczyń. Do umycia miski używam gąbki, natomiast noże najłatwiej myć szczotką na rączce, aby dostać się pod ostrza i do samych krawędzi miski. Idealnie sprawdza się tu szczotka do mycia butelek dla niemowląt. Następnie po prostu spłucz i wysusz!

Niekiedy szybkie czyszczenie Thermomix nie wystarcza. Być może coś przypaliło się na dnie naczynia lub masz zaschnięte jedzenie, które nie chce zmyć się tradycyjnymi metodami. Wtedy sięgam po sprawdzone stare metody – wlej do miski trochę wody i dodaj łyżkę sody oczyszczonej lub octu – zostaw na 10 minut, po tym czasie użyj gąbki (szorstka strona), aby doczyścić zabrudzenie. Voilá! Twoja miska jest jak nowa.

Jak wyczyścić Thermomix w przypadku poplamienia, zafarbowania pokrywki? Często, a właściwie zawsze pokrywka po przygotowywaniu potraw zawierających kurkumę (jak np. przyprawa uniwersalna) jest poplamiona, zafarbowana na żółto – jest na to rada – wystarczy, że położysz pokrywkę na zewnątrz na słońcu na cały dzień, by przekonać się, że plamy znikną! Jest to jedynie chwilowy defekt estetyczny, jeśli więc znacząco Ci nie przeszkadza, korzystaj z urządzenia w normalny sposób – zabarwienia znikną podczas kolejnych myć.

Jeśli nie lubisz, gdy Twoje naczynie przesiąkło czymś, co ugotowałeś, możesz łatwo zneutralizować ten zapach, mieląc garść ziaren kawy.

Mała szczotka do butelek jest idealna do dotarcia do szczelin np. w ramionach maszyny, następnie możesz po prostu użyć wilgotnej ściereczki do czyszczenia, aby usunąć pozostałe zabrudzenia.

Czyszczenie Thermomix – urządzenie jak nowe!

Istnieje również bardzo prosty sposób, aby Thermomix lśnił jak nowy – wlej 1000g wody do miski i wrzuć tabletkę do zmywarki. Ustaw 15 min. / 70 ° C / obr. 1, następnie spłucz wodą!

Często też myślę, w jaki sposób mogę wykorzystać resztki brudu, który pozostaje w naczyniu po przygotowaniu potrawy. np. jeśli robię akurat koncentrat bulionu. Otóż zamiast myć naczynie, przygotowuję w brudnym od razu jakąś zupę lub, jeśli np. rozpuszczałam czekoladę, wlewam mleko i miksuję 4 sek. / obr. ​​8. Voila – szybkie mleczko czekoladowe gotowe!

Może to zabrzmi dziwnie, ale skorupki jaj są idealnym rozwiązaniem do czyszczenia ostrzy Thermomix. Dodajemy tyle wody, aby pokryć ostrza, a następnie wrzucamy skorupki jaj. Przyciskamy Turbo 15-20 razy. Płuczemy i wycieramy. Ostrza będą wyglądały jak nowe!

Mam nadzieję, że teraz już każdy będzie wiedział, jak wyczyścić Thermomix szybko i skutecznie! Przedstawione wskazówki i sztuczki na pewno się sprawdzą. Koniecznie daj znać, jakie są Twoje sposoby na czyszczenie urządzenia Thermomix! Zostaw komentarz – bardzo chciałabym usłyszeć Twoje rady.

Polecam również inne porady z mojego bloga.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Komentarze

  • Bożena Pisula-Martuś
  • 20 maja 2021
  Odpowiedz

  Witam dziękuję za informacje, są bardzo przydatne

  • Aneta
  • 17 sierpnia 2021
  Odpowiedz

  Rzeczywiście teraz mój TM wygląda praktycznie jak nowy. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

0 udostępnień